Fashion Illustration

   „Yes, but more than being a designer, I’m more of a stylist, because I don’t sew and I don’t sketch, but I’m good at putting things together, choosing things that are chic and glossing over the aesthetics of things.” 

– Dita Von Teese

Czy każdy projektant musi potrafić rysować? Zdecydowana większość światowych projektantów to mistrzowie szkicowania, którzy w ciągu paru chwil potrafią przelać swoją wizję na papier. Do takich osób należy Karl Lagerfeld, który swoje projekty prezentuje na papierze, a następnie przekazuje innym do odszycia. Ale wśród najlepszych projektantów są również Ci, którzy nie zostali obdarowani talentem rysownika, należą do nich Muccia Prada i Victoria Beckham, które musiały odnaleźć inny sposób na przekazanie swojej wizji krawcowym. Projektantki szczegółowo opisują swoje projekty osobom, które są wyspecjalizowane w rysunku lub upinają tkaniny na manekinach i tak prezentują swoje pomysły innym. Dzięki ich kreatywności i pracy rysowników powstają jedne z najpiękniejszych kolekcji na świecie. Jak widać umiejętność rysowania jest ważna, ale nie konieczna. Osoba nie będąca rysownikiem za pomocą skutecznej współpracy, komunikacji, intelektu i kreatywności z pewnością poradzi sobie w roli projektanta. Wystarczy ciężka praca, dobre chęci i wszytko da się zrobić.

   Aby przekazać swoją wizję projektant ma między innymi do dyspozycji rysunek żurnalowy, techniczny oraz ilustrację mody.
Rysunek żurnalowy jest to szybki szkic, niezbyt dokładny, bez zbędnych detali, często prezentujący przerysowaną postać, zbyt chudą i z bardzo długimi nogami  Rysunek taki ma oddać charakter danego projektu, ma być formą komunikacji z klientem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie rysunki żurnalowe widniały na okładkach Vogue.
Rysunek techniczny nie skupia się na modelce, a jedynie na stroju, który jest dokładnie zilustrowany, zaznaczone są wszystkie detale, szwy, cięcia czy guziki. Jest on zwykle czarno biały i musi być tak stworzony aby mógł przekazać wszystkie potrzebne informacje osobie odpowiedzialnej za szycie danego projektu.
Ilustracja mody z kolei jest bardziej artystyczną i dokładną formą prezentowania mody. Często służy do reklamowania marki w czasopismach. Rysunek tego typu musi oddać jak najlepiej fakturę, wzory i kolory zastosowanych tkanin. Ten rodzaj rysunku łączy ze sobą projektowanie i sztukę rysunkową.
   Dziś chcę Wam pokazać kilka interesujących ilustracji modowych, które znalazłam w internecie. Poza tymi odkrytymi w necie dorzucę swoje rysunki, ale bądźcie wyrozumiali są to moje pierwsze prace. Nigdy wcześniej nie robiłam rysunków modowych, myślałam, że jest to prostsze, a zresztą od bardzo dawna w ogólne nic nie malowałam, ani nie rysowałam, więc wyszłam z wprawy.

„Walk like you have three men walking behind you”.

– Oscar the la Renta

Do you have to be able to draw to become a fashion designer? Drawing is a tool that help you capture your ideas and a tool to communicate with others, usually your clients. Most top designers can illustrate their fashion visions. The designer who is a perfect illustrator is Karl Lagerfeld, in few seconds he can draw miracles that amazed all women. Among the top designers that can draw are also those who cannot, one of them is Muccia Prada and Victoria Beckham. Although they can’t draw, they have people who do it for them. They describe their projects to the illustrators and then give it to the people responsible for sewing. So as you can see, if you are well organized, determined and creative you can be a fashion designer without the ability of drawing. Prada is a great example of a creative person who with her determination and hard work prove that a good designer does not have to draw.
Below you can see some of the fashion illustrations I found in the internet as well as few of my own drawings. These are my first fashion illustrations so please be lenient:)
http://haydenwilliamsillustrations.tumblr.com
 
 
pinterest.com
fanqifashion instagram.com
A teraz kilka moich rysunków. Trzeba przyznać, że wyglądają amatorsko przy tych, które znajdują się powyżej, ale trening czyni mistrza, więc postaram się aby kolejne były już lepsze:)
Here some of my drawings.
There are not as good as those above but I hope to make some progress one day:)
 

 

 

 

corazon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *